Fajerwerki 14 juillet

14 lipca to Święto Narodowe Francji upamiętniające wydarzenia z roku 1789. Wtedy to właśnie lud paryski zdobył Bastylię – słynne więzienie, symbol monarszego ucisku, zapoczątkowując Rewolucję Francuską. Jakkolwiek tradycja francuska przypisuje temu wydarzeniu wielkie znaczenie to, obiektywnie rzecz biorąc, nie był wielki sukces militarny rewolucjonistów. Więzienia broniło bez przekonania 97 weteranów wojennych a i nie uwolniono żadnych więźniów politycznych tylko: 4 fałszerzy, 1 hrabiego oskarżonego o kazirodztwo i 2 szaleńców. Co ciekawe swój udział miał w tym słynny markiz de Sade (tak, ten od sadyzmu :-)), który był tam uwięziony i jeszcze 4 lipca darł się z okna „Na pomoc, mordują więźniów Bastylii!!!”. W reakcji na to komendant pozbył się kłopotliwego więźnia przekazując go gdzie indziej i markiz samego zdobycia Bastylii nie doczekał.

Abstrahując od moralnej oceny powodów świętowania trzeba przyznać, że oprawa święta jest zawsze okazała, na Champs Elysees odbywa się defilada, a punktem kulminacyjnym są wieczorne fajerwerki. Pokaz odbywa się w każdym mieście ale najbardziej okazały jest ten pod Wieżą Eifla.

Na załączonych zdjęciach i filmiku macie pokazane jak to wygląda z nieco innej perspektywy – zwykłej paryskiej ulicy. Następny pokaz za rok – Noclegi w Paryżu już zapraszają!

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.