Dojazdy w Paryżu
…czyli jak się poruszać po Paryżu?

Niewiele turystów zdaje sobie sprawę, że administracyjny Paryż nie jest duży. Ma on raptem ok, 10 km średnicy a więc jest dużo mniejszy od Warszawy! Wynika to ze specyficznego podziału administracyjnego. Paryż kończy się na obwodnicy Boulevard Peripherique ale obszar zwartej zabudowy ciągnie się jeszcze nastęnych kilkanaście kilometrów. Są to jednak oddzielne połączone ze sobą miasta. Proszę się więc nie dziwić, że w adresie waszego noclegu może nie figurować Paryż jako miasto. Znacznie ważniejszą sprawą jest jak dany lokal jest skomunikowany z centrum. Najsłynniejsze zabytki położone są stosunkowo blisko siebie dlatego po dojechaniu do centrum można spokojnie zwiedzać pieszo. Jest to nawet wskazane bo tylko w ten sposób poczujecie atmosferę i urok stolicy Francji.

Głównym środkiem komunikacji jest tu oczywiście słynne paryskie metro ze swoimi czternastoma liniami. Kursuje ono głównie w obrębie „małego Paryża” natomiast dalsze okolice skomunikowane są za pomocą RER czyli odpowiednika polskiej SKM (Szybkiej Kolei Miejskiej) czy niemieckiej S-Bahn. Linie metra oznaczone są cyframi od 1 do 14 a linie RER literami od A do E. Pociągi RER są szybsze, rzadziej się zatrzymują i przejeżdżają przez środek Paryża, stąd cząsto dojazd z przedmieść do centrum zabiera mniej czasu niż przejazd metrem na terenie samego Paryża. Uzupełnieniem komunikacji są autobusy i tramwaje jednak przy pobytach turystycznych raczej nie zachodzi potrzeba z nich korzystania.

Bilety na paryską komunikację są bardzo różnorodne:

  • bilety jednorazowe – cena uzależniona jest od strefy komunikacyjnej. W „małym Paryżu” czyli pierwszej strefie (1 zone) trzeba mieć bilet t+ za 1.80€ (nawet na przejazd jednej stacji). Jadąc z dalszych okolic trzeba kupować bilety na konkretną trase np. Aulnay sous Bois – Paryż, którego cena zależy od strefy w której znajduje się dane miejsce (w podanym przykładzie jest to 4,35€). Z takim biletem można się przesiadać z RER na metro i z metra na metro dowolną ilość razy w ciągu 90 minut. Cena biletu jednorazowego będzie niższa o 20% jeżeli zakupicie go w pakiecie 10 sztuk (carnet). Kupowac można w automatach lub kasach na każdym przystanku metra i RER. Bilet wkłada się w szczelinę przy przechodzeniu bramek wejściowych i wyjściowych. Bilet nie ma kierunku czyli na bilecie Aulnay sous Bois – Paryż można jechać też w przeciwną stronę.
  • bilety całodniowe (Mobilis) – nie jest to niestety bilet 24-godzinny i jego ważność wygasa wraz z ostatnimi pociągami w danym dniu (Metro/RER kursuje do godziny 1 w nocy). Koszt znowu zależy od strefy i tak bilet na pierwszą strefę kosztuje aktualnie 7€ a na strefy 1-4 kosztuje 11,5€. Na bilecie trzeba napisać swoje imię i nazwisko. Mobilis umożliwia podróż nie tylko metrem i RER ale także autobusami i tramwajami. UWAGA: Mobilis nie obejmuje dojazdów na lotniska Orly i CDG!
  • bilety tygodniowe (Navigo) – i znowu nie jest to bilet 7-dniowy ale ważny od poniedziałku od niedzieli! Bilet ma formę karty magnetycznej za którą pobierana jest opłata 5e. Kiedyś były to również bilety strefowe co dyskryminowało mieszkających dalej od centrum. Obecnie Navigo obowiązuje na wszystkie strefy i kosztuje około 20€.
  • bilety turystyczne (Paris Visite) – bilety okresowe (1,2,3 lub 5 dni) na strefy 1-3 lub 1-5. Oprócz możliwości poruszania się dowolnym środkiem, w ramach danych stref (także na lotniska), dają zniżki na bilety do wybranych obiektów (np. 20% na Łuk Triumfalny), jakkolwiek jest to generalnie dość droga opcja. Bilet 1-dniowy kosztuje 11,15€ lub 23,5€ w zależności od strefy a 5-dniowy odpowiednio 35,70€ i 61,25€.

Na wszystkie bilety dzieci do lat 10 mają zniżkę 50% a do lat 4 za darmo.

Dla korzystających z naszej sieci noclegi w Paryżu służymy radą jaki bilet będzie dla Was najlepszy.

Komentarze są wyłączone.